Kredyty dla firm to usługi bankowe dedykowane przedsiębiorcom. Dlatego, aby z nich korzystać, musisz być zarejestrowany jako firma. Zazwyczaj banki nakładają określone wymagania dotyczące istnienia na rynku. Niechętnie udzielają pożyczek nowo powstałym firmom. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnorodnych ofert kredytowych, m.in.: Kredyty obrotowe, kredyty odnawialne na konto firmowe czy kredyty inwestycyjne. Przedsiębiorcy często mogą skorzystać z atrakcyjniejszych warunków pożyczki niż osoby fizyczne, z których większość wiąże się z dłuższymi terminami spłaty. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że przewiduje się większe zobowiązania finansowe. Poniżej krok po kroku opisujemy przygotowanie do kredytu firmowego.
Jak przygotować się do wzięcia kredytu firmowego?
Przed złożeniem wniosku o kredyt należy dopełnić wszystkich procedur. Kwota kredytowania zależy rodzaju pożyczki, o którą się ubiegamy. Jednak należy oczekiwać, że bank poprosi Cię o następujące rodzaje dokumentów:
- Dokumenty potwierdzające zapłatę za ZUS i US lub zaświadczenia z ZUS i US;
- Dokumentacja dochodowa: Wszystko zależy od formy prawnej i sposobu płatności. Zazwyczaj banki będa prosić PIT za rok ubiegły + Urzędowe Poświadczenie Odbioru w skrócie nazywane UPO oraz w zależności od prowadzonej formy opodatkowania KPIR lub dla ryczałtu zestawienie obrotów za rok bieżący niekiedy bank prosi o wyciągi z konta z którego są płacone ZUS i US za 6m.
- W przypadku pożyczek biznesowych pod zastaw nieruchomości będziesz potrzebować nr Księgi Wieczystej oraz aktualnej wartości zabezpieczenia potwierdzonego operatem
- Szczegółowe informacje o Twojej firmie, uzupełni doradca podczas spotkania bank będzie ciekaw: czym się firma zajmuje, ile ma podpisanych umów długoterminowych, czy wykonawcy płacą swoje zobowiązania na czas.
Na co można przeznaczyć kredyt firmowy?
To zależy od rodzaju pożyczki, którą wybierzesz. Decydując się na pożyczkę inwestycyjną, jak sama nazwa wskazuje, musisz zainwestować otrzymane środki. Może to być na przykład zakup komputera do biura lub zakup nieruchomości na cele firmowe. Kredyty inwestycyjne przeznaczone są na finansowanie rozwoju oraz zwiększenie wartości majątku trwałego przedsiębiorstwa. Inną opcją jest kredyt obrotowy. Otrzymane z niego środki mogą być wykorzystane zgodnie z bieżącymi potrzebami firmy. Innym rozwiązaniem są kredyty odnawialne do rachunków firmowych, które pozwalają uniknąć negatywnych konsekwencji utraty płynności finansowej.