Starasz się o kredyt? Dowiedz się jakich błędów unikać!
Kredyty hipoteczne są produktami bankowymi, których zabezpieczenie stanowi hipoteka. Oznacza to, że w momencie zaprzestania spłacania zobowiązania przez kredytobiorcę, bank zyskuje prawo do przejęcia nieruchomości. Na podstawie umowy o kredycie hipotecznym, bank przekazuje środki w kwocie ustalonej przez strony. Produkt ten jest obecnie jednym z najsolidniej ugruntowanych prawnie usług bankowych, jakie konsument może otrzymać. Dlatego dość często zdarzają się błędy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego nawet pozornie niewielki błąd może wiązać się ze sporymi, ciągnącymi się przez lata konsekwencjami. Niektórych błędów można łatwo uniknąć. Wystarczy pamiętać o paru istotnych kwestiach:
Kredytobiorca powinien zrozumieć czym jest hipoteka, co ma wpływ na oprocentowanie kredytu i jak wygląda polityka jego kształtowania, jakie ma obowiązki względem banku, jak powinien się zabezpieczyć w trakcie spłaty rat etc.
Czasami okazuje się, że zdolności kredytowej brakuje, a podpisana umowa przedwstępna obliguje już do zamknięcia transakcji i grozi utratą wpłaconego zadatku. Warto by klient przed podpisaniem umowy upewnił się co do swojej zdolności kredytowej.
Niektórzy klienci nie przyznają się, że mają samochód albo dzieci na utrzymaniu. Inni decydują się nieco zwiększyć kwotę swoich dochodów, ale zapominają, że wraz z wnioskiem kredytowym muszą zwykle złożyć zaświadczenie o wynagrodzeniu. Takie zachowanie może niekorzystnie wpłynąć na decyzję placówki.
Czasami lepiej jest zasięgnąć nieco wyższy kredyt hipoteczny. Klient nie powinien wyzbyć się wszystkich oszczędności. Musi mieć on świadomość wszystkich kosztów związanych z kredytem.
Zadatek i zaliczka to nie jest to samo. Zadatek łączy strony umowy bardziej niż zaliczka.
Przed podjęciem decyzji najlepiej odbyć poważną rozmowę z rzeczoznawcą, który rozwieje wątpliwości na temat stanu prawnego nieruchomości.
Klient powinien wybrać odpowiedniego doradcę. Przede wszystkim doświadczonego w ilości i różnorodności zamkniętych z sukcesem spraw kredytowych.
Poznanie i przeanalizowanie wszystkich czynników wymienionych wyżej może pozwolić skutecznie zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Racjonalne podejście do kupna mieszkania zwiększy szansę na dostanie potrzebnej gotówki. Niezbędny może okazać się doradca kredytowy, który poprowadzi kredytobiorcę przez szereg skomplikowanych formalności. Niewątpliwie lepsze warunki jest w stanie wynegocjować osoba z wiedzą z zakresu finansów, a zwłaszcza kredytów.
poprzedni
następny
ul. św. Jana 11/4
40-012 Katowice
ul. Szczakowska 2
43-600 Jaworzno