Zaznacz stronę

Kupno mieszkania pod wynajem jest ciekawą opcją dla tych, którzy mają już zapewnioną przestrzeń do życia. Oprócz wyżej wymienionych wydatków ponoszonych jednorazowo, podatek od wynajmu mieszkania (w skali podatkowej lub podatek zryczałtowany), jaki płaci właściciel, uiszczany będzie do momentu, aż ostatni najemcy opuszczą lokal. Jest to inwestycja długoterminowa i obarczona ryzykiem finansowym, na które składają się między innymi:

  • brak ciągłości wynajmu i puste finansowo miesiące, w czasie których kontaktują się z właścicielem osoby zainteresowane mieszkaniem,
  • usuwanie nagłych awarii sprzętu i instalacji,
  • nierzetelność najemców w kwestii uiszczania zaliczek na media,
  • konieczność sukcesywnego odświeżania wyglądu mieszkania przed zaanonsowaniem oferty wynajmu w ogłoszeniu w internecie czy prasie,
  • konieczność wykonania generalnego remontu – ten przeprowadzany będzie tym rzadziej, im więcej starań poświęconych zostanie w uprzednie przygotowanie mieszkania do wynajmu, czyli wymianę instalacji lub ich gruntowną modernizację.

Pomimo powyższych zagrożeń finansowych, jakie czekają na właścicieli mieszkań do wynajęcia, perspektywa korzyści z wynajmu lokalu obejmuje:

  • comiesięczne kwoty od najemców, pokrywające z naddatkiem raty kredytu hipotecznego,
  • świadomość posiadania dodatkowego lokalu, zwiększająca poczucie bezpieczeństwa finansowego,
  • możliwość zwiększenia wartości finansowej mieszkania w długim okresie czasu.

Spośród opisanych powyżej możliwości, potencjalnie najbardziej korzystne może być kupno mieszkania pod wynajem sfinansowane z kredytu hipotecznego, przy założeniu, że wynajmujący posiada inną nieruchomość, którą zajmuje. Inne możliwości daje wynajmowanie mieszkań – chociaż wiąże się z brakiem zabezpieczenia w formie posiadania nieruchomości, daje okazję do rozluźnienia dyscypliny finansowej polegającej na sukcesywnym robieniu oszczędności. Innym rozwiązaniem i dodatkowo dostępnym dla większości zainteresowanych jest kupienie własnego mieszkania na kredyt. To zarazem może być dobry punkt wyjścia do zmian na lepsze w przypadku polepszenia sytuacji materialnej. Gdy szybciej spłacisz raty kredytu za swoje mieszkanie, możesz starać się o następne lokum, tym razem na wynajem.